Każda muzyka komercyjna odtwarzana publicznie w lokalu biznesowym, podlega opłatom na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ). Wysokość opłat, jakie należy wnieść do OZZ za odtwarzaną muzykę w lokalu, może być policzona wyłącznie podczas bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem OZZ.
Istnieje wiele różnych czynników warunkujących wysokość takich opłat, m.in.:
- typ prowadzonej działalności (handel, centrum handlowe, usługi, gastronomia, rekreacja, etc.)
- miejscowość, w której działa lokal
- powierzchnia lokalu
- skala działalności (np. ilość stolików w przypadku restauracji, ilość stanowisk w przypadku salonu fryzjerskiego)
- atrakcyjność obiektu
- przynależność do sieci obiektów.
Czy można choćby oszacować wysokość opłaty?
Na stronach internetowych poszczególnych organizacji są umieszczone poglądowe tabele opłat.
https://zaiks.org.pl/licencje/wynagrodzenia-autorskie
https://stoart.org.pl/publiczne-odtwarzanie/licencje-i-oplaty
Można zgłębić materiał i mniej więcej oszacować swoje opłaty względem OZZ. Jednak w celu poprawnego wyliczenia należy i tak należy skontaktować się z regionalnymi przedstawicielami OZZ, który po wizycie w lokalu określi finalną wysokość opłat.
Warto zaprosić inspektora OZZ i sprawdzić jakie stawki proponuje. Być może będą to opłaty na tyle nieobciążające dla naszego biznesu, że warto będzie je ponieść, a zyskać możliwość legalnego odtwarzania wybranej dla swojego biznesu muzyki komercyjnej.
Innym rozwiązaniem, umożliwiającym korzystanie z legalnej muzyki, poprzez publiczne odtwarzanie, jest wybór muzyki wolnej od opłat na rzecz OZZ. Można to zrobić korzystając z odpowiedniego pakietu serwisu muzycznego.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór takiego serwisu muzycznego, który posiada funkcjonalność prostego przełączania się pomiędzy muzyką komercyjną a muzyką RF, czyli wolną od opłat. Dzięki temu mamy lepszą pozycję w negocjowaniu opłat wobec OZZ za używanie pakietu komercyjnego.